Menu

Krasnoludy

28 czerwca 2020 - Hexah, Rasy
Krasnoludy

Główny żywioł: Ziemia

Krasnoludy są rasą upartych robotników i wynalazców. Wiele wagi przykładają do zawartości swojej sakwy i dobrobytu rodziny. Charakter krasnoluda jest uwarunkowany przez zawziętość – żaden z nich nigdy nie odpuszcza i nie zapomina ani urazów, ani danego słowa. Gdy się za coś biorą, zawsze doprowadzają sprawę do końca, niezależnie od tego, ile ma to potrwać. Stanowi to zarówno zaletę, jak i wadę. Poszukiwanie zemsty czy chowanie urazy, trwać będzie dopóty, dopóki nie dojdzie do zadośćuczynienia lub spełnienia wendety. 

Krasnoludy są tradycjonalistami i ich postępowanie związane jest z pielęgnowaniem regionalnych tradycji. Krzywo patrzą na jednostki, które uchylają się od spotkań rodzinnych czy świątecznych obrzędów. Dla większości krasnoludów, takie osoby to „dziwadła”. W ich społeczeństwie nie istnieje coś takiego jak bezrobocie. Każdy krasnolud ma pracę, a jeśli nawet znajdzie się osobnik, który takowej nie posiada, zaraz zostaje  zagoniony do wykonywania jakichkolwiek obowiązków – może być nimi sprzątanie na ulicach czy dbanie o dom. Praca jest czwartą najważniejszą rzeczą w życiu krasnoluda, zaraz po rodzinie, majątku i tradycji.

Chociaż kultywują tradycje, nie stronią też od nowinek technologicznych i opracowują coraz to nowe wynalazki. Istnieje ciche porozumienie między wszystkimi krasnoludami, mówiące o tym, że wszystkie nowo zaprojektowane mechanizmy, które okażą się przydatne społeczności, automatycznie stają się dobrem ogółu i są przezeń użytkowane w czynnościach dnia codziennego. 

Przedstawicieli tej rasy cechuje niezwykła pomysłowość. Krasnolud zawsze znajdzie sposób na naprawienie czegoś co nie działa. Mimo że wynalazki nierzadko powodują różnego rodzaju wypadki, przedstawiciele tej rasy nigdy nie tracą werwy i brną do przodu, poszukując nowych możliwości i rozwiązań. 

Niestety, mimo swojej cierpliwości, zawziętości i chęci do rozwijania technologii, krasnoludy nigdy nie miały ręki do rolnictwa czy hodowli. Są doskonali w eksploatowaniu zasobów danego środowiska, ale niekoniecznie potrafią z nim współpracować. Z tego względu ich gastronomia jest ograniczona do prostych posiłków i wolą oni raczej wolą kupować żywność od przyjezdnych, polować i łowić. Wydobywają także z ziemi korzenie i innego rodzaju produkty, nie odnawiając w zamian jej zasobów w żaden sposób – nie sadzą nowych roślin.  

Ze względu na niezwykle niską płodność pośród przedstawicieli tego gatunku, zachowują się zapobiegawczo wobec swojego potomstwa. Wielodzietne rodziny są rzadkością. Dzieci trzyma się w domach, gdzie do osiągnięcia dojrzałości kształcą ich rodzice lub inni krewni. Za przejście w dorosłość u mężczyzny uznaje się moment wyhodowania brody – zazwyczaj przypada to na najwcześniej piętnasty i najpóźniej dwudziesty rok życia. U kobiety przejście na kolejny etap dojrzałości wyznacza pojawienie się pierwszego zarostu – ma to miejsce po przeżyciu mniej więcej dwóch dekad.

Krasnoludy są rasą krępych robotników. Przeciętny wzrost mężczyzn to sto czterdzieści centymetrów, a kobiet – sto trzydzieści pięć. Krasnoludy są zbudowane potężniej od krasnoludek i mają naturalnie mocniej rozwinięte mięśnie. Są też szerocy w barkach. Kobiety mają wyraźnie zarysowane krągłości i dużo mniejsze nosy od mężczyzn. Ci noszą specjalnie splątane brody i hełmy z dodatkami (rogami, kolcami itp), a panie – prostą odzież bez dodatków. Bywa, że krasnoludki również noszą brody, ale zaplatają je wyłącznie w warkocz. 

Przeciętny przedstawiciel tej rasy nie żyje dłużej niż sześćdziesiąt lat. W szczególnych przypadkach, może doczekać się siedemdziesiątki.